KAŠTIEĽ A LETOHRÁDOK DARDANELY V MARKUŠOVCIACH: POBOČNÉ ZARIADENIA MÚZEA SPIŠA V SPIŠSKEJ NOVEJ VSI

Predný obal
Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi, 16. 12. 2013

 Obec Markušovce je významnou klenotnicou pamiatok na Spiši a jej história sa viaže k rodu Máriássy. Podľa prvej písomnej zmienky z roku 1280 vznikli Markušovce ako hraničná a strážna obec. Dominantou obce je stredoveký hrad (opevnený kaštieľ) a Kostol sv. Michala.

Významným pamiatkovým objektom v obci je pôvodne renesančný Máriássyovský kaštieľ z roku 1643, ktorý dal postaviť František III. Máriássy. Rokoková úprava budovy je z rokov 1770 – 1775. V súčasnosti objekt spravuje Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi a je v ňom verejnosti prístupná Expozícia historického nábytku, ktorá prezentuje vývoj nábytkárskeho umenia od obdobia renesancie až po 1. polovicu 20. storočia a ktorá je doplnená o predmety úžitkového umenia.

Okolie kaštieľa je upravené na francúzsky park. Na jeho najvyššej terase stojí Letohrádok Dardanely, ktorý je významnou pamiatkou rokokovej architektúry na Slovensku a dal ho postaviť Wolfgang (Farkas) Máriássy v poslednej tretine 18. storočia zo spoločenských a reprezentačných dôvodov. V súčasnosti sa v ňom nachádza Expozícia klávesových hudobných nástrojov s jedinečnou zbierkou malých organov – pozitívov, klavírov, klavichordov a stolových klavírov slovenskej proveniencie. Výnimočným nástrojom je kladivkový klavír z dielne bratislavského výrobcu Carla (Károly) Schmidta, bohato zdobený intarziou z perlete, slonoviny a kovu. Zhotovil ho v roku 1846 pre grófa Máriássyho. Spoločenská sála na poschodí letohrádku vyniká freskovými maľbami s tematikou gréckej mytológie. Slúži ako expozičný priestor a zároveň koncertná sála, v ktorej sa konajú koncerty vážnej hudby. Tradíciu tu majú hlavne vianočné koncerty. Letohrádok Dardanely je zároveň pracoviskom pre odbor dejiny hudby so všetkými odbornými činnosťami múzea.

Múzeum Spiša dodnes udržiava kontakty s pani Heidi Máriássy, ktorá žije v Stockholme vo Švédsku, a s rodinou, ktorá žije v Košiciach.

 

Časté výrazy a frázy

Bibliografické informácie