Národopisné múzeum v Smižanoch - Pobočné zariadenie Múzea Spiša v Spišskej Novej Vsi

Predný obal
Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi, 16. 12. 2013
0 Recenzie
Recenzie nie sú overované, ale Google kontroluje prítomnosť falošného obsahu a po jeho identifikácii ho odstraňuje

 Obec Smižany sa prvýkrát písomne spomína v listine kráľa Bela IV. z 24. marca 1254 pod menom „Sumug“ (Šumug) a „Villa Canis“ i „Villa caniferorum“ – obec vodičov loveckých psov. Dnes je to obec Slovenskej republiky s najväčším počtom obyvateľov – 8 000. Zároveň Smižany predstavujú bránu do Národného parku Slovenský raj, ktorý sa nachádza vo vzdialenosti len 1 km od obce. Národopisné múzeum v Smižanoch (pobočka Múzea Spiša v Spišskej Novej Vsi) je významnou kultúrnou inštitúciou v obci.

V roku 1971 bola v Smižanoch verejnosti sprístupnená expozícia Rodný dom kpt. Jána Nálepku – vojnový hrdina, ktorému ako jedinému Slovákovi bolo po vojne udelené najvyššie vyznamenanie II. svetovej vojny „Hrdina ZSSR in memoriam“.

V priestore múzejného komplexu v Smižanoch bola vybudovaná a v roku 1991 sprístupnená pre verejnosť národopisná expozícia pod názvom Ľudová kultúra dolného Spiša. Na ploche cca 300 m² je vystavených viac ako 600 kusov predmetov, ktoré dokumentujú hmotnú i nehmotnú kultúru od 2. polovice 19. storočia až do 1. polovice 20. storočia, t. j. obdobie, ktoré predstavuje vrchol vývoja slovenskej tradičnej kultúry.

 

Čo hovoria ostatní - Napísať recenziu

Na obvyklých miestach sme nenašli žiadne recenzie.

Časté výrazy a frázy

O tomto autorovi (2013)

 Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi

Bibliografické informácie