O službe Google – Vyhľadávanie kníh
Prehľad
Myšlienky a názory
Všeobecná pomoc

Program pre partnerov
Pre vydavateľov a autorov
Pridajte sa teraz
Pomoc pre partnerov

Projekt Knižnica
Prehľad
Knižniční partneri
Pomoc pre knihovníkov

Autor Richard Lowry získal vďaka službe Google - vyhľadávanie kníh ďalších čitateľov a zvýšil svoj predaj.

Vojenský historik a bývalý námorník, Richard Lowry, sa intenzívne zaujímal o Operáciu Púštna búrka, ktorá prebehla v roku 1991. Pán Lowry medzičasom zozbieral množstvo materiálu o tejto vojenskej operácii, vrátane podrobných informácií, ktoré zhromaždil písaním všetkým kľúčovým zúčastneným generálom. Nazhromaždil také množstvo informácií, že sa rozhodol napísať knihu, zaznamenávajúcu celú vojenskú operáciu. Jej dokončenie mu trvalo 12 rokov.

„Mal som nejaké vedomosti o vydavateľskom odvetví“, spomína dnes Lowry. „Myslel som si, že niekde odovzdám svoju knihu, a že sa objaví v každom kníhkupectve.“ Po niekoľkých úvodných „praktických skúsenostiach“, podľa jeho slov, s túžbou vydať knihu, sa mu podarilo publikovať 300-stranový rukopis vo vydavateľstve iUniverse. História vojny v Perzskom zálive sa po prvýkrát objavila v novembri 2003.

Rovnako ako mnoho iných, aj Lowry príležitostne napíše svoje meno do vyhľadávača Google. Práve takto zistil, že jeho kniha bola sprístupnená cez program Google – vyhľadávanie kníh. Spoločnosť iUniverse sa zapojila do programu Google – vyhľadávanie kníh, aby mohla predávať jeho knihu a ostatné svoje tituly cez Google. Google – vyhľadávanie kníh umožňuje plnotextové vyhľadávanie v knihách popri prehľadávaní internetových stránok a všetkých ostatných informácií, ktoré spoločnosť Google indexuje, a na stránkach služby Google – vyhľadávanie kníh zobrazuje úryvky z titulov spolu s odkazmi na predajcov kníh.

Programy pre vydavateľov a knižnice
Aký obsah konkrétnej knihy si môžu používatelia služby Google pozrieť, to závisí od toho, ako sa kniha dostane do programu Google – vyhľadávanie kníh. Ak používateľ nájde titul, ktorý je zaradený do Programu pre vydavateľov, môže si pozrieť obmedzený počet strán knihy; ak používateľ nájde knihu, na ktorú sa vzťahujú autorské práva, a ktorú spoločnosť Google naskenovala v rámci Projektu Knižnica, môže si pozrieť len „informačnú stránku“, obsahujúcu bibliografické informácie, počet výskytov hľadaného výrazu a v prípade väčšiny kníh aj niekoľko úryvkov textu, v ktorom sa kľúčové slovo vyskytuje.

Veľkí aj malí vydavatelia rovnako používajú službu Google – vyhľadávanie kníh ako bezplatný celosvetový predajný a marketingový nástroj, ktorý vyhľadáva správny obsah v ich knihách podľa príslušných slov a výrazov, ktoré ľudia hľadajú. Používajú ho na upútanie nových čitateľov a nárast predaja kníh, získanie nových príjmov z cielených reklám spoločnosti Google a na užšiu navigáciu svojich zákazníkov prostredníctvom priamych odkazov „Kúpiť túto knihu“ späť na ich vlastné internetové lokality.

Keď sa kniha História vojny v Perzskom zálive prvýkrát objavila na stránkach služby Google – vyhľadávanie kníh, hodnotenie predajnosti tejto knihy výrazne narástlo – o 85 percent podľa indexu Barnes & Noble a ostalo na tejto úrovni.“

Samovydavatelia, ako spoločnosť iUniverse, čelia konkrétnej výzve, ktorou je zabezpečenie, aby ich autori dokázali konkurovať v preplnenej ponuke nových kníh, publikovaných každý mesiac. iUniverse ponúka svojim autorom rôzne marketingové služby, napr. pomoc pri propagácii a reklame. Služba Google – vyhľadávanie kníh prináša výhody svojim autorom tým, že zvyšuje viditeľnosť ich kníh na stránkach Google a spoločnosť iUniverse pomáha svojim autorom pri predaji kníh využívaním služby Google – vyhľadávanie kníh.

Zvýšenie viditeľnosti a predaja
Napriek tomu, že Lowry sa „bál“ sprístupniť celú svoju knihu pre on-line vyhľadávanie, páči sa mu prezentácia častí, dostupných používateľom na zobrazenie, ktorú ponúka služba Google – vyhľadávanie kníh. „Spôsob prezentácie knihy je veľmi pekný. Nemyslím si, že to predstavuje kanibalizáciu predaja“, hovorí. Lowry vlastne nemusel vynaložiť žiadne ďalšie marketingové úsilie, keď sa jeho kniha História vojny v Perzskom zálive prvýkrát objavila na stránkach služby Google – vyhľadávanie kníh, pričom hodnotenie predajnosti tejto knihy narástlo o 85 percent podľa indexu Barnes & Noble a ostalo na tejto úrovni. „Viditeľnosť, ponúkaná službou Google – vyhľadávanie kníh, úžasne pomohla“, hovorí. Lowrymu nie je cudzí marketing jeho vlastného diela. Vytvoril internetovú lokalitu (www.gwchronicles.com), vystupuje na verejných udalostiach a neustále sa podieľa na výskume a písaní. „Vaša kniha sa prestane predávať, keď ju vy prestanete predávať“, hovorí. Takže je mimoriadne vďačný za to, že môže vyhľadávať vo svojej knihe („každý, s kým som robil rozhovor, nájde svoje meno a to znamená okamžitý predaj“, hovorí). Zároveň sa mu páči skutočnosť, že na stránke sa nachádza niekoľko možností pre kúpu knihy.

Čiastočne preto, že Lowry ťažko pracoval na propagácii svojho diela, našiel si zástupcu a už podpísal zmluvu na svoj druhý titul, ktorý vydá spoločnosť Berkley Publishing na začiatku roka 2006. Navyše začal pracovať na tretej knihe o príslušníkoch námornej pechoty pôsobiacich v Iraku, nazvanej Príslušník americkej námornej pechoty v Iraku – 2003, ktorá bude vydaná v rámci série o bojovníkoch, publikovanej britskou spoločnosťou Osprey Publishing.

Berkley aj Osprey sú vydavatelia, podieľajúci sa na programe Google – vyhľadávanie kníh, ktorý Lowrymu veľmi vyhovuje. „Som veľmi šťastný, že sa podieľajú na programe Google – vyhľadávanie kníh, pretože viem, že to pomôže predaju mojej knihy“, hovorí. „V blízkej budúcnosti budeme mať všetky znalosti sveta na dosah ruky a služba Google – vyhľadávanie kníh bude zohrávať významnú úlohu pri šírení týchto vedomostí do našich domácností a podnikov.“

 

©2011 Google - Domov - O spoločnosti Google - Ochrana osobných údajov